  • THA900M350AA0C
THA900M350AA0C
advertisement
Manufacturer No:
THA900M350AA0C
HK JDW NO:
192-THA900M350AA0C
Datasheet:
THA900M350AA0C
Description:
THA 90μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THA900M350AA0C
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    THA
  • Size / Dimension
    1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    90μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.45Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    400mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    720mA @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm