  • E36D161MLS123TDB7M
E36D161MLS123TDB7M
advertisement
Manufacturer No:
E36D161MLS123TDB7M
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-E36D161MLS123TDB7M
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Description:
U36D 12000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
E36D161MLS123TDB7M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    U36D
  • Size / Dimension
    2.500Dia 63.50mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    28.575mm
  • Lead Spacing
    1.125 28.58mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    4.625 117.48mm