  • TH3D686K010C0400
TH3D686K010C0400
advertisement
Manufacturer No:
TH3D686K010C0400
HK JDW NO:
874-TH3D686K010C0400
Datasheet:
TH3D686K010C0400
Purchasing and Inquiry
TH3D686K010C0400 Overview
In this case, 610mA is the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 400mOhm in this case.This capacitor leaks current at 0.0068mA.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TH3D686K010C0400 Features
610mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0068mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D686K010C0400 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D686K010C0400 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • General purpose
  • Computer
  • General purpose
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TH3D686K010C0400
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Ripple Current
    610mA
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%