  • TH3D685M035E0900
TH3D685M035E0900
advertisement
Manufacturer No:
TH3D685M035E0900
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-TH3D685M035E0900
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D685M035E0900
Purchasing and Inquiry
TH3D685M035E0900 Overview
Capacitor ripple current is set to 410mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 900mOhm, also referred to as internal resistance.The leakage current of this capacitor is 0.0024mA. To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TH3D685M035E0900 Features
410mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0024mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TH3D685M035E0900 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D685M035E0900 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Computer
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TH3D685M035E0900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Ripple Current
    410mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TANTAMOUNT®, TH3
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%