  • TH3D226M020F0700
TH3D226M020F0700
advertisement
Manufacturer No:
TH3D226M020F0700
HK JDW NO:
874-TH3D226M020F0700
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TH3D226M020F0700
Purchasing and Inquiry
TH3D226M020F0700 Overview
There is a ripple current setting of 460mA on the capacitor.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 700mOhm.This capacitor leaks 0.0044mA current.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TH3D226M020F0700 Features
460mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0044mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TH3D226M020F0700 Applications
There are a lot of Vishay Sprague TH3D226M020F0700 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
  • ABS
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TH3D226M020F0700
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.0044mA
  • Ripple Current
    460mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm