  • TDSY3150
TDSY3150
advertisement
Manufacturer No:
TDSY3150
HK JDW NO:
879-TDSY3150
Package:
10-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
TDSY3150
Description:
Displays Module 1DIGIT 8LED Yellow CA 10-Pin DIP
Step5Bar-code shipping tag
TDSY3150
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TDSY3150.
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    10-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Series
    TDS.31
  • Size / Dimension
    0.500 Hx0.372W x 0.252 D 12.60mmx9.45mmx6.40mm
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Yellow
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.7mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Power Dissipation
    480mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.4V
  • Viewing Angle
    50 °
  • Optoelectronic Device Type
    SMART/NORMAL 7 SEG NUMERIC LED DISPLAY
  • Forward Current
    20mA
  • Luminous Intensity
    450 μcd
  • Millicandela Rating
    3mcd
  • Wavelength - Peak
    585nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Digit/Alpha Size
    0.39 10.00mm
  • Dominant Wavelength
    594 nm
  • Height
    12.7mm
  • Viewing Area (height)
    10mm
  • Character Height
    10mm