  • TDSO5150
TDSO5150
advertisement
Manufacturer No:
TDSO5150
HK JDW NO:
879-TDSO5150
Package:
10-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
TDSO5150
Description:
Displays Module 1DIGIT 8LED Orange Red CA 10-Pin DIP
Step5Bar-code shipping tag
TDSO5150
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TDSO5150.
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    10-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Published
    2004
  • Series
    TDS.51
  • Size / Dimension
    0.689 Hx0.482W x 0.252 D 17.50mmx12.25mmx6.40mm
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Orange-Red
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    17.5mm
  • Operating Supply Voltage
    2V
  • Number of Elements
    8
  • Power Dissipation-Max
    550mW
  • Power Dissipation
    550mW
  • Viewing Angle
    50 °
  • Forward Current
    25mA
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    700 μcd
  • Millicandela Rating
    5mcd
  • Illumination Color
    Orange
  • Wavelength - Peak
    630nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Number of Characters
    1
  • Number of Segments
    7
  • Digit/Alpha Size
    0.51 13.00mm
  • Dominant Wavelength
    625 nm
  • Character Width
    7.4mm
  • Height
    17.5006mm
  • Viewing Area (height)
    13mm
  • Character Height
    13mm