  • VDMY10A1
VDMY10A1
advertisement
Manufacturer No:
VDMY10A1
HK JDW NO:
879-VDMY10A1
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
VDMY10A1
Description:
VISHAY VDMY10A1DISPLAY, 7-SEGMENT, 10MM, YELLOW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDMY10A1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VDMY10A1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Millicandela Rating
    1.6mcd
  • Power Consumption
    70mW
  • Display Type
    7-Segment
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.39 10.00mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Dominant Wavelength
    587 nm
  • Height
    13.0048mm
  • Viewing Area (height)
    10mm
  • Character Height
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    10-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VDM.10A1
  • Size / Dimension
    0.630 Hx0.386W x 0.059 D 16.00mmx9.80mmx1.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Color
    Yellow
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Forward Current
    20mA