  • TDSL1150
TDSL1150
advertisement
Manufacturer No:
TDSL1150
HK JDW NO:
879-TDSL1150
Package:
DIP
Datasheet:
TDSL1150
Description:
Displays Module 1DIGIT 8LED Red CA 10-Pin DIP
Step5Bar-code shipping tag
TDSL1150
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TDSL1150.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    10
  • Published
    2004
  • Series
    TDSL11.0
  • Size / Dimension
    0.389 Hx0.291W x 0.236 D 9.90mmx7.40mmx6.00mm
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    1
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Capacitance
    30pF
  • Depth
    7.4mm
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Elements
    8
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Power Dissipation
    320mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Viewing Angle
    50 °
  • Forward Current
    15mA
  • Current - Test
    2mA
  • Forward Voltage
    2.7V
  • Luminous Intensity
    1.3 mcd
  • Millicandela Rating
    0.26mcd
  • Illumination Color
    Red
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Power Consumption
    400mW
  • Reverse Voltage
    6V
  • Wavelength
    625 nm
  • Digit/Alpha Size
    0.28 7.00mm
  • Dominant Wavelength
    625 nm
  • Height
    9.8806mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    7.3914mm
  • Viewing Area (height)
    7mm
  • Character Height
    7mm