  • TDSG1150
TDSG1150
advertisement
Manufacturer No:
TDSG1150
HK JDW NO:
879-TDSG1150
Package:
DIP
Datasheet:
TDSG1150
Description:
VISHAY TDSG1150 7-Segment LED Display, Untinted, Green, 20 mA, 2.4 V, 3 mcd, 1, 7 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TDSG1150
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TDSG1150.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    TDS.11
  • Size / Dimension
    0.389 Hx0.291W x 0.236 D 9.90mmx7.40mmx6.00mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Subcategory
    LED Displays
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    7.4mm
  • Operating Supply Voltage
    2.4V
  • Number of Elements
    8
  • Power Dissipation-Max
    400mW
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Power Dissipation
    400mW
  • Viewing Angle
    50 °
  • Forward Current
    17mA
  • Current - Test
    20mA
  • Luminous Intensity
    450 μcd
  • Millicandela Rating
    6mcd
  • Wavelength - Peak
    565nm
  • Display Type
    7-Segment
  • Reverse Voltage
    15V
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Number of Characters
    1
  • Number of Segments
    7
  • Digit/Alpha Size
    0.28 7.00mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Dominant Wavelength
    575 nm
  • Character Width
    4.7mm
  • Height
    9.8806mm
  • Viewing Area (height)
    7mm
  • Character Height
    7mm