  • TC03X-2-502E
TC03X-2-502E
advertisement
Manufacturer No:
TC03X-2-502E
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TC03X-2-502E
Package:
Datasheet:
TC03X-2-502E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC03X-2-502E
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    39.7mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    Trimpot® TC03 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.140 x 0.118 Face x 0.073 H 3.55mmx3.00mmx1.85mm
  • Tolerance
    ±25%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Color
    Natural
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    SMT
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    TC03X
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    270 deg
  • Height
    1.8288mm