  • 3296W-1-202LF
3296W-1-202LF
advertisement
Manufacturer No:
3296W-1-202LF
HK JDW NO:
103-3296W-1-202LF
Package:
Datasheet:
3296W-1-202LF
Description:
BOURNS 3296W-1-202LFTRIMMER, 25 TURN 2K
Step5Bar-code shipping tag
3296W-1-202LF
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Base Part Number
    3296W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Height
    10.033mm
  • Length
    9.53mm
  • Width
    9.53mm