  • T95X106K016LSAL
T95X106K016LSAL
advertisement
Manufacturer No:
T95X106K016LSAL
HK JDW NO:
874-T95X106K016LSAL
Package:
2910 (7227 Metric)
Datasheet:
T95X106K016LSAL
Purchasing and Inquiry
T95X106K016LSAL Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.This capacitor has a leakage current of 1.6μA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.
T95X106K016LSAL Features
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
T95X106K016LSAL Applications
There are a lot of Vishay Sprague T95X106K016LSAL applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • ABS
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
T95X106K016LSAL
  • Package / Case
    2910 (7227 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.285Lx0.104W 7.24mmx2.65mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10μF
  • Case Code (Metric)
    7227
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Leakage Current
    1.6μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    1.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.061 1.55mm
  • Length
    7.239mm
  • Width
    2.6416mm