  • T59EE227M016C0025
T59EE227M016C0025
advertisement
Manufacturer No:
T59EE227M016C0025
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T59EE227M016C0025
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T59EE227M016C0025
Purchasing and Inquiry
T59EE227M016C0025 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 25mOhm @ 100kHz.Capacitance is 220μF, so it operates with no capacitance.A voltage-rated DC of 16V ensures its reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.16V voltage allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.169 4.30mm°C, so it is stable under all conditions.
T59EE227M016C0025 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
T59EE227M016C0025 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T59EE227M016C0025 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T59EE227M016C0025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    vPolyTan™ T59
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    EE
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm