  • T55A686M004C0200
T55A686M004C0200
advertisement
Manufacturer No:
T55A686M004C0200
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55A686M004C0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T55A686M004C0200
Purchasing and Inquiry
T55A686M004C0200 Overview
The part's ripple current is determined to be 620mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 200mOhm @ 100kHz.The leakage current of 27.2μA can be supported.A 68μF capacitance is used to operate it.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.This voltage - Rated at 4V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T55A686M004C0200 Features
620mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 27.2μA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T55A686M004C0200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A686M004C0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55A686M004C0200
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    27.2μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C