  • T591D157M006ATE0257280
T591D157M006ATE0257280
advertisement
Manufacturer No:
T591D157M006ATE0257280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T591D157M006ATE0257280
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T591D157M006ATE0257280 Overview
A high standard of efficiency requires a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 150μF, so it operates with no capacitance.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.High efficiency is achieved with a voltage rating of 6.3V.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T591D157M006ATE0257280 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T591D157M006ATE0257280 Applications
There are a lot of KEMET T591D157M006ATE0257280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T591D157M006ATE0257280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T591
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm