  • T540B336K006DH8710
T540B336K006DH8710
advertisement
Manufacturer No:
T540B336K006DH8710
HK JDW NO:
417-T540B336K006DH8710
Purchasing and Inquiry
T540B336K006DH8710 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 80mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 33μF.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.High efficiency is achieved with a voltage rating of 6.3V.Its maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T540B336K006DH8710 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B336K006DH8710 Applications
There are a lot of KEMET T540B336K006DH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B336K006DH8710
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF