  • T550B827K006AT4251
T550B827K006AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B827K006AT4251
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T550B827K006AT4251
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T550B827K006AT4251 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.75A.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 90mOhm.In this case, it supports a leakage current of 36.9μA.Capacitance is 820μF when it operates.In order for 6V to function properly, it requires the rated (DC) voltage (Urdu).It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.
T550B827K006AT4251 Features
1.75A ripple current
a 90mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 36.9μA
with a capacitance of 820μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6V
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B827K006AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B827K006AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T550B827K006AT4251
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    36.9μA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm