  • T540D477M004AH86107610
T540D477M004AH86107610
advertisement
Manufacturer No:
T540D477M004AH86107610
HK JDW NO:
417-T540D477M004AH86107610
Purchasing and Inquiry
T540D477M004AH86107610 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 470μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.High efficiency is enabled by the voltage rating of 4V.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
T540D477M004AH86107610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D477M004AH86107610 Applications
There are a lot of KEMET T540D477M004AH86107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477M004AH86107610
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm