  • T541X107M020BH8710
T541X107M020BH8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X107M020BH8710
HK JDW NO:
417-T541X107M020BH8710
Purchasing and Inquiry
T541X107M020BH8710 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 50mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 100μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 20V allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T541X107M020BH8710 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T541X107M020BH8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X107M020BH8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107M020BH8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm