  • T541X107M020AH8620
T541X107M020AH8620
advertisement
Manufacturer No:
T541X107M020AH8620
HK JDW NO:
417-T541X107M020AH8620
Purchasing and Inquiry
T541X107M020AH8620 Overview
For high efficiency, you should maintain the 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).100μF is the capacitance of the device.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.The voltage - Rated of 20V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, which enables stable operation.
T541X107M020AH8620 Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T541X107M020AH8620 Applications
There are a lot of KEMET T541X107M020AH8620 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X107M020AH8620
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm