  • M551B228K010AG
M551B228K010AG
advertisement
Manufacturer No:
M551B228K010AG
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M551B228K010AG
Package:
M55 Module
Datasheet:
M551B228K010AG
Purchasing and Inquiry
M551B228K010AG Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 30mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 2200μF capacitance, it operates.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.High efficiency is achieved with a voltage rating of 10V.It has a maximum seated height of 0.445 11.30mm°C, which enables stable operation.
M551B228K010AG Features
a 30mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 2200μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 10V
M551B228K010AG Applications
There are a lot of KEMET M551B228K010AG applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
M551B228K010AG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    2200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 100kHz
  • Lead Spacing
    0.453 11.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.445 11.30mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    M55 Module
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    M55
  • Size / Dimension
    1.906Lx1.110W 48.40mmx28.20mm
  • Tolerance
    ±10%