  • T540D477K004BH85107610
T540D477K004BH85107610
advertisement
Manufacturer No:
T540D477K004BH85107610
HK JDW NO:
417-T540D477K004BH85107610
Purchasing and Inquiry
T540D477K004BH85107610 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 470μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.With a voltage of 4V, high efficiency is possible.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540D477K004BH85107610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D477K004BH85107610 Applications
There are a lot of KEMET T540D477K004BH85107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D477K004BH85107610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm