  • T540B157M003DH86107280
T540B157M003DH86107280
advertisement
Manufacturer No:
T540B157M003DH86107280
HK JDW NO:
417-T540B157M003DH86107280
Purchasing and Inquiry
T540B157M003DH86107280 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 80mOhm @ 100kHz.Capacitance 150μF governs its operation.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.High efficiency is achieved with a voltage rating of 3V.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T540B157M003DH86107280 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540B157M003DH86107280 Applications
There are a lot of KEMET T540B157M003DH86107280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B157M003DH86107280
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm