  • T496X156K035ATE900
T496X156K035ATE900
advertisement
Manufacturer No:
T496X156K035ATE900
HK JDW NO:
417-T496X156K035ATE900
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T496X156K035ATE900 Overview
There is a ripple current of 385mA set on the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 900mOhm in this case.This capacitor leaks 5.3μA current.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T496X156K035ATE900 Features
385mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 5.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T496X156K035ATE900 Applications
There are a lot of KEMET T496X156K035ATE900 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics,
  • Computer
  • General purpose
  • Consumer
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T496X156K035ATE900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    5.3μA
  • Ripple Current
    385mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    157μm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    T496
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm