  • T494V157K004AT
T494V157K004AT
advertisement
Manufacturer No:
T494V157K004AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494V157K004AT
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
150μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 200mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Molded
Step5Bar-code shipping tag
T494V157K004AT
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Ripple Current
    791mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    6μA
  • Height
    2mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm