  • T491D475M050AH
T491D475M050AH
advertisement
Manufacturer No:
T491D475M050AH
HK JDW NO:
417-T491D475M050AH
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T491D475M050AH
Description:
4.7μF ±20% 1.2Ohm 2-Termination Polar 0.0024mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Quantity:
In Stock : 100
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T491D475M050AH
    Select All
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0024mA
  • Ripple Current
    319mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Surface Mount
    YES
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    T491
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm