  • T491B106M020AT7280
T491B106M020AT7280
advertisement
Manufacturer No:
T491B106M020AT7280
HK JDW NO:
417-T491B106M020AT7280
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T491B106M020AT7280 Overview
In this case, 181mA is the ripple current of the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor has a leakage current of 0.002mA.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T491B106M020AT7280 Features
181mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491B106M020AT7280 Applications
There are a lot of KEMET T491B106M020AT7280 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Industrial
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T491B106M020AT7280
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    181mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm