  • T353E106J016AS
T353E106J016AS
advertisement
Manufacturer No:
T353E106J016AS
HK JDW NO:
417-T353E106J016AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
10μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0013mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T353E106J016AS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0013mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %