  • SXR472M025ST
SXR472M025ST
advertisement
Manufacturer No:
SXR472M025ST
HK JDW NO:
192-SXR472M025ST
Datasheet:
SXR472M025ST
Description:
SXR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SXR472M025ST
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.175mA
  • Ripple Current
    1.2A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.46A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm