  • NRB-XW221M80V8X50F
NRB-XW221M80V8X50F
advertisement
Manufacturer No:
NRB-XW221M80V8X50F
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NRB-XW221M80V8X50F
Package:
Datasheet:
Description:
220μF Capacitor 1200mA
Step5Bar-code shipping tag
NRB-XW221M80V8X50F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    BULK
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    80V
  • Leakage Current
    0.176mA
  • Ripple Current
    1200mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    600 mΩ