  • STE180-75T2MI
STE180-75T2MI
advertisement
Manufacturer No:
STE180-75T2MI
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-STE180-75T2MI
Package:
Axial, Can
Datasheet:
STE180-75T2MI
Purchasing and Inquiry
STE180-75T2MI Overview
We set the ripple current of the capacitor to 2000mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.5Ohm.This capacitor leaks current at 0.005mA.
STE180-75T2MI Features
2000mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor
STE180-75T2MI Applications
There are a lot of Vishay Sprague STE180-75T2MI applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Consumer
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
STE180-75T2MI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SuperTan®, Extended STE
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Wet Tantalum
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TRAY
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.005mA
  • Ripple Current
    2000mA
  • Manufacturer Size Code
    T2
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm