  • SSRD-240D40
SSRD-240D40
advertisement
Manufacturer No:
SSRD-240D40
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-SSRD-240D40
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
SSRD-240D40
Description:
RELAY SSR DUAL 40A 240VAC DC-IN
Step5Bar-code shipping tag
SSRD-240D40
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    SSRD
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    57.15mm
  • Current Rating
    40A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    cULus
  • Output Type
    AC, Zero Cross
  • Operating Supply Voltage
    280V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A) x 2
  • ELV
    Compliant
  • Voltage - Input
    4V~15VDC
  • Output Current
    40A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    15V
  • Turn On Delay Time
    8.33 ms
  • Max Output Voltage
    280V
  • Contact Current Rating
    40A
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    24V~280V
  • Max Input Current
    34mA
  • Input Current
    40A
  • Load Current
    40A
  • Nominal Input Voltage (DC)
    15V
  • Height
    22.6mm
  • Length
    44.45mm
  • Width
    57.2mm