  • SSR-240D25R
SSR-240D25R
advertisement
Manufacturer No:
SSR-240D25R
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-SSR-240D25R
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
SSR-240D25R
Description:
SSR RELAY SPST-NO 25A 24-280V
Step5Bar-code shipping tag
SSR-240D25R
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Hockey Puck
  • Number of Pins
    4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    SSR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Depth
    44.45mm
  • Current Rating
    25A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    cULus
  • Output Type
    AC
  • Operating Supply Voltage
    280V
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • ELV
    Compliant
  • Voltage - Input
    3V~32VDC
  • Output Current
    25A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Turn On Delay Time
    20 μs
  • Max Output Voltage
    280V
  • Contact Current Rating
    25A
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    24V~280V
  • Max Input Current
    15mA
  • Input Current
    25A
  • Load Current
    25A
  • Nominal Input Voltage (DC)
    32V
  • Height
    22.1mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    57.2mm