  • SSP-D29E10SUGC-12V
SSP-D29E10SUGC-12V
advertisement
Manufacturer No:
SSP-D29E10SUGC-12V
HK JDW NO:
454-SSP-D29E10SUGC-12V
Package:
Datasheet:
Description:
LED DOME 10MM E10 574NM PGREEN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSP-D29E10SUGC-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.394Dia x 1.181 H 10.00mmx30.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Green
  • Applications
    Incandescent Replacements, Indicator Lights
  • Voltage - Rated
    12V
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Configuration
    Single
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    12V
  • Forward Current
    25mA
  • Lens Style
    Colorless, Diffused
  • Forward Voltage
    12V