  • SSP-24MB153S12G
SSP-24MB153S12G
advertisement
Manufacturer No:
SSP-24MB153S12G
HK JDW NO:
454-SSP-24MB153S12G
Package:
Datasheet:
SSP-24MB153S12G
Description:
LED 1.28" 24L BA15 SGL 590NM SYW
Step5Bar-code shipping tag
SSP-24MB153S12G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2003
  • Series
    Poly-Leds™
  • Size / Dimension
    1.333Dia x 1.496 H 33.85mmx38.00mm
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Yellow (x 24)
  • Applications
    Incandescent Replacements, Indicator Lights
  • HTS Code
  • Power Rating
    105mW
  • Max Power Dissipation
    105mW
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    80mA
  • Configuration
    24 Round
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    12V
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
  • Lens Style
    Circular
  • Luminous Intensity
    106.2 cd
  • Millicandela Rating
    106200mcd
  • Forward Current-Max
    0.14A
  • Wavelength
    590nm
  • Number of LEDs
    24
  • Base Type
    Bayonet (BA15S)
  • Can Replace Lamps
    1156
  • Display Height
    32.5mm