  • SSP-1157B156U12
SSP-1157B156U12
advertisement
Manufacturer No:
SSP-1157B156U12
HK JDW NO:
454-SSP-1157B156U12
Package:
Datasheet:
SSP-1157B156U12
Description:
LED 1157 REPLACEMENT 626NM RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SSP-1157B156U12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    Poly-Leds™
  • Size / Dimension
    1.024Dia x 1.772 H 26.00mmx45.00mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red (x 11)
  • Applications
    Incandescent Replacements, Indicator Lights
  • Voltage - Rated
    12V
  • Max Power Dissipation
    105mW
  • Number of Functions
    1
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Configuration
    11 Round
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED DISPLAY CLUSTER
  • Forward Current
    80mA
  • Lens Style
    Circular
  • Luminous Intensity
    47 cd
  • Millicandela Rating
    47000mcd
  • Illumination Color
    Red
  • Wavelength
    626nm
  • Number of LEDs
    11
  • Base Type
    Bayonet (BA15D)
  • Can Replace Lamps
    1157
  • Height
    44.958mm