  • SRR5028-560Y
SRR5028-560Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR5028-560Y
HK JDW NO:
103-SRR5028-560Y
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR5028-560Y
Description:
FIXED IND 56UH 720MA 300 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SRR5028-560Y
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Series
    SRR5028
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    6.1mm
  • Current Rating
    720mA
  • Case Code (Metric)
    5858
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    300mOhm Max
  • Max DC Current
    720mA
  • Frequency - Self Resonant
    12MHz
  • Q @ Freq
    9 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    9
  • Current - Saturation
    600mA
  • Q Factor
    9
  • DC Current
    720mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm