  • SRR4028-470Y
SRR4028-470Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR4028-470Y
HK JDW NO:
103-SRR4028-470Y
Package:
1919 (4848 Metric)
Datasheet:
SRR4028-470Y
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 30% 100KHz 10.88Q-Factor Ferrite 750mA 280mOhm DCR T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR4028-470Y
  • Package / Case
    1919 (4848 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Series
    SRR4028
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Current Rating
    750mA
  • Case Code (Metric)
    4848
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    280mOhm Max
  • Max DC Current
    750mA
  • Frequency - Self Resonant
    13MHz
  • Q @ Freq
    10.88 @ 2.52MHz
  • Current - Saturation
    480mA
  • Q Factor
    8.64
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    750mA
  • RMS Current (Irms)
    750mA
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm