  • SRR4018-1R8Y
SRR4018-1R8Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR4018-1R8Y
HK JDW NO:
103-SRR4018-1R8Y
Package:
1919 (4848 Metric)
Datasheet:
SRR4018-1R8Y
Description:
FIXED IND 1.8UH 2.35A 58MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR4018-1R8Y
  • Package / Case
    1919 (4848 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    SRR4018
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    2.35A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4848
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    58mOhm Max
  • Max DC Current
    2.35A
  • Frequency - Self Resonant
    105MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    9 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    2.2A
  • DC Current
    2.35A
  • Height
    1.15mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm