  • SRR4011-4R7Y
SRR4011-4R7Y
advertisement
Manufacturer No:
SRR4011-4R7Y
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SRR4011-4R7Y
Package:
4011
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR4011-4R7Y
  • Package / Case
    4011
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    4.7 μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Max DC Current
    1.35A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    165mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    4.7 µH
  • Self Resonant Frequency
    61MHz
  • Height
    1.15mm
  • Length
    4.8mm
  • Width
    4.8mm