  • SRR1280A-561K
SRR1280A-561K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1280A-561K
HK JDW NO:
103-SRR1280A-561K
Datasheet:
SRR1280A-561K
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 560uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 800mA 960mOhm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SRR1280A-561K
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2013
  • Series
    SRR1280A
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    800mA
  • Inductance
    560μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    960mOhm Max
  • Max DC Current
    800mA
  • Frequency - Self Resonant
    2MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    1.15A
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    800mA
  • RMS Current (Irms)
    800mA
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm