  • SRR1280-101M
SRR1280-101M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1280-101M
HK JDW NO:
103-SRR1280-101M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1280-101M
Description:
FIXED IND 100UH 2.1A 150 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SRR1280-101M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRR1280
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    150mOhm
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    2.1A
  • Frequency
    4.5MHz
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    150mOhm Max
  • Max DC Current
    2.1A
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    18 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    18
  • Current - Saturation
    2A
  • Q Factor
    18
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    2.1A
  • RMS Current (Irms)
    2.1A
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm