  • SRR1260-221K
SRR1260-221K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1260-221K
HK JDW NO:
103-SRR1260-221K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1260-221K
Description:
FIXED IND 220UH 1.38A 380 MOHM
Step5Bar-code shipping tag
SRR1260-221K
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Steel
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRR1260
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    380MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Current Rating
    1.38A
  • Frequency
    4.2MHz
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    380mOhm Max
  • Max DC Current
    1.38A
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    22 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    1.3A
  • Q Factor
    22
  • Case/Size Code
    4949
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    1.38A
  • RMS Current (Irms)
    1.38A
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm