  • SRR1205-220M
SRR1205-220M
advertisement
Manufacturer No:
SRR1205-220M
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-SRR1205-220M
Package:
1205
Datasheet:
SRR1205-220M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR1205-220M
  • Package / Case
    1205
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    22 μH
  • Test Frequency
    0.001MHz
  • Max DC Current
    2.4A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    19
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    95mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    22 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    9MHz
  • Height
    5.5mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    12.7mm