  • SRR1005-271K
SRR1005-271K
advertisement
Manufacturer No:
SRR1005-271K
HK JDW NO:
103-SRR1005-271K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRR1005-271K
Description:
FIXED IND 270UH 400MA 1.1OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRR1005-271K
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.1Ohm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.8MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 796kHz
  • Current - Saturation
    520mA
  • Q Factor
    30
  • Case/Size Code
    5039
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    400mA
  • RMS Current (Irms)
    400mA
  • Height
    5.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.205 5.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.299996g
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • Series
    SRR1005
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.2mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    400mA