  • SRR0604-470YL
SRR0604-470YL
advertisement
Manufacturer No:
SRR0604-470YL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRR0604-470YL
Package:
Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet:
SRR0604-470YL
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 30% 1KHz 15Q-Factor Ferrite 600mA 360mOhm DCR T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRR0604-470YL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    47μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    360mOhm
  • Max DC Current
    600mA
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductance Tolerance
    15%
  • DC Current
    600mA
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.5024mm
  • Width
    6.5024mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard, Corner Terminals
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRR0604
  • Size / Dimension
    0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    6.7mm