  • SRP1245A-1R0M
SRP1245A-1R0M
advertisement
Manufacturer No:
SRP1245A-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SRP1245A-1R0M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SRP1245A-1R0M
Description:
BOURNS SRP1245A-1R0MSurface Mount Power Inductor, AEC-Q200 SRP1245A Series, 1 H,20%, Shielded, 2500 ohm, 29 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SRP1245A-1R0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Carbonyl Powder
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    SRP1245A
  • Size / Dimension
    0.531Lx0.492W 13.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed , 13 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    12.8mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    29A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.5mOhm Max
  • Max DC Current
    29A
  • Frequency - Self Resonant
    40MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 100kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    50A
  • Q Factor
  • Case/Size Code
    5350
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    29A
  • RMS Current (Irms)
    29A
  • Height
    4.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.197 5.00mm