  • SRN8040-101M
SRN8040-101M
advertisement
Manufacturer No:
SRN8040-101M
HK JDW NO:
103-SRN8040-101M
Datasheet:
SRN8040-101M
Description:
FIXED IND 100UH 1A 400 MOHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
SRN8040-101M
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Steel
  • Weight
    810.994808mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Series
    SRN8040
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.315W 8.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    8.3mm
  • Current Rating
    1A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    400mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    6MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 796kHz
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    1A
  • RMS Current (Irms)
    1A
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm