  • SPM10040T-1R5M-HZ
SPM10040T-1R5M-HZ
advertisement
Manufacturer No:
SPM10040T-1R5M-HZ
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-SPM10040T-1R5M-HZ
Package:
Nonstandard
Datasheet:
SPM10040T-1R5M-HZ
Description:
Quantity:
In Stock : 4973
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SPM10040T-1R5M-HZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    12.5A
  • Rated Current-Max
    20.4A
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SPM-HZ
  • Size / Dimension
    0.421Lx0.394W 10.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    20.4A
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.85mOhm Max